Nefrologia

Opieka i edukacja terapeutyczna w leczeniu nerkozastępczym.

Zajęcia z zakresu „Opieka i edukacja terapeutyczna w leczeniu nerkozastępczym” obejmują:
Wykłady prowadzone przez p. prof. J. Wyzgała 
ŚRODY    SALA GRZYBOWSKIEGO U. Koszykowa 82a

Tematy wykładów:

  1. Hemodializa. - 04.10.2023.   godzina 15.00-17.30
  2. Dializa otrzewnowa. – 08.11.2023.  godzina 15.00-17.30
  3. Techniki ciągłe. Edukacja terapeutyczna w leczeniu nerkozastępczym. – 03.01.2024.  godzina 15.00-17.30

Zajęcia seminaryjne prowadzone przez dr D. Zygier i dr J. Sańko-Resmer
ŚRODY I CZWARTKI wg planu, Szpital Lindley’a, sala seminaryjna pawilon 8, I-sze piętro 

Tematy seminariów:

  •  Budowa i funkcja układu moczowego. Epidemiologia chorób nerek. Czynniki ryzyka przewlekłej choroby nerek. Wybrane choroby nerek prowadzące do ich schyłkowej niewydolności-obraz kliniczny oraz pielęgnowanie pacjentów- problemy pielęgniarskie, cele opieki i interwencje. Edukacja terapeutyczna chorego i jego rodziny. Nerki a ciąża. Badania obrazowe w chorobach nerek interpretacja, wskazania, zadania pielęgniarki. Nefropatia po środkach cieniujących i polekowa- przyczyny, rozpoznawanie, zapobieganie- rola pielęgniarki. 
  • Przewlekła choroba nerek (pchn): wiadomości podstawowe, ogólne zasady postępowania w pchn, mineralne i kostne powikłania pchn, choroby sercowo-naczyniowe w pchn, układ krwiotwórczy w pchn, zaburzenia endokrynne w pchn, układ nerwowy w pchn.  Ostra niewydolność nerek. Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej w chorobach nerek. Ostre stany zagrożenia życia w nefrologii.  Odmienności leczenia chorób nerek u osób starszych. Problemy pielęgniarskie, cele opieki i interwencje w ostrej i przewlekłej chorobie nerek. Badania laboratoryjne w chorobach nerek- interpretacja, wskazania, zadania pielęgniarki. Biopsja nerki - wskazania, rola pielęgniarki.

Zajęcia praktyczne 
ŚRODY I CZWARTKI wg planu, odbywają się w Poradni Nefrologiczno -Transplantacyjnej i Stacji Dializ pawilon 6 Szpital Lindley’a
Zajęcia praktyczne prowadzą: mgr Elżbieta Ryszkowska- Poradnia Nefrologiczna pawilon 6. I piętro, i mgr Beata Paczkowska – Stacja Dializ pawilon 6. Parter

Tematy zajęć praktycznych:

  • Terapie nerkozastępcze: hemodializa, ciągłe terapie nerkozastępcze i hybrydowe techniki dializacyjne, dializa otrzewnowa. Organizacja stacji dializ. Żywienie w chorobach nerek. Prezentacja przypadków, zadania do wykonania.
  • Zasady kwalifikacji chorych do leczenia nerkozastępczego i metody dostępu do dializoterapii. Przewlekła opieka pielęgniarska nad chorym przewlekłą chorobą nerek. Organizacja Poradni Nefrologicznej. Promocja zdrowia w chorobach nerek. Prezentacja przypadków, zadania do wykonania

Zajęcia kończą się testem- o formie i terminie testu zostaną Państwo poinformowani w trakcie zajęć praktycznych.

Nie przewidujemy możliwości odbywania zajęć z inną grupą czy zamiany studentów między grupami – nie dotyczy to studentów, którzy mają pisemną zgodę Dziekana na Indywidualny Tok Studiów. 

Zaliczenie zajęć z przedmiotu” Opieka i edukacja terapeutyczna w leczeniu nerkozastępczym” na podstawie obecności na wszystkich zajęciach i zaliczenia testu ( 60% prawidłowych odpowiedzi).

Kontakt mailowy z osobami prowadzącymi zajęcia:

Literatura obowiązkowa:

  1. Pączek L., Mucha K., Foroncewicz B. (red): Choroby wewnętrzne – podręcznik dla studentów pielęgniarstwa i położnictwa, PZWL 2009.
  2. Interna Szczeklika 2020 A.  Medycyna Praktyczna, Kraków 2020.
  3. Więcek A., Nieszporek T.  Choroby nerek- kompendium PZWL Warszawa 2019
  4. Białobrzeska B., Dębska-Ślizień A. Pielęgniarstwo nefrologiczne PZWL Warszawa 2015

Literatura uzupełniająca:

  1. Kellum J., Bellomo R. et al. Ciągła terapia nerkozastępcza. Makmed Lublin 2016
  2. Baum E. Jakość życia chorych poddawanych terapii nerkozastępczej UM Poznań 2017
  3. Wielka Interna. Nefrologia pod redakcją Michała Myśliwca Tom1. Wydawnictwo Medical Tribune Polska