Jesteś tutaj

Historia Zakładu

Powstanie Zakładu poprzedziło powołanie Zarządzeniem Rektora Nr 54/2005 z dnia 22 listopada 2005 r. oraz § 92 ust. 7 Statutu Akademii Medycznej w Warszawie Samodzielnej Pracowni Pielęgniarstwa Nefrologicznego. Jej kierownikiem został mianowany z dniem 1 grudnia 2005 r. dr hab. n. med. Janusz Wyzgał, a skład osobowy uzupełniała pani prof. Liliana Gradowska.

Początkowo Pracownia ograniczała się jedynie do dydaktyki z zakresu pielęgniarstwa nefrologicznego dla II i III roku Wydziału Nauki o Zdrowiu. Bazą kliniczną była Klinika Immunologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Instytutu Transplantologii AM,  tam też mieściła się tymczasowa siedziba Pracowni. Do dalszego rozwoju Pracowni przyczyniło się kolejne Zarządzenie Rektora Akademii Medycznej z dnia 1 sierpnia 2006 r. przemianowujące Samodzielną Pracownię w Zakład Pielęgniarstwa Nefrologicznego. Wówczas dołączyła do dotychczasowego personelu lek. Joanna Sańko-Resmer.

Poza dotychczasową dydaktyką z zakresu pielęgniarstwa nefrologicznego prowadzono również zajęcia z chorób wewnętrznych dla II roku pielęgniarstwa. W tym zaś roku akademickim podjęto również zajęcia z pielęgniarstwa nefrologicznego na studiach magisterskich. Jednocześnie prowadzono w Zakładzie opiekę nad pielęgniarkami piszącymi prace licencjackie i magisterskie, przeprowadzając seminaria licencjackie. Personel pełnił również opiekę merytoryczną nad nauczaniem z zakresu pielęgniarstwa nefrologicznego w Radomiu i Siedlcach. Wyrazem rozwoju placówki była nowa siedziba zlokalizowana na ul. Oczki 6.    

Główne kierunki działalności naukowej koncentrowały się nad oceną skuteczności różnych schematów immunosupresji w leczeniu kłębuszkowych zapaleń nerek, wpływem cukrzycy po przeszczepieniu na losy przeszczepionego narządu oraz wpływem wczesnej hiperglikemii na funkcje graftu. Efektem tych badań było powstanie licznych publikacji w polsko- i anglojęzycznych czasopismach, a także książki pt. „Cukrzyca po przeszczepieniu narządów”.   

Nie były to jedyne kierunki działalności naukowej. W 2006 r. zakończono publiczną obroną rozprawę doktorską lek. Janusza Grochowskiego pt. „Ocena wpływu wybranych czynników warunkujących nadciśnienie tętnicze u pacjentów przewlekle hemodializowanych”. Kontynuując działalność naukowo – dydaktyczną Zakładu w bieżącym roku akademickim przyjęto na studia doktoranckie mgr pielęgniarstwa Monikę Gaj oraz zatrudniono na miejsce prof. Liliany Gradowskiej, która odeszła na zasłużoną emeryturę, dr n. med. Małgorzatę Gomółkę.       

Przyszłość Zakładu Pielęgniarstwa Nefrologicznego, jego działalność dydaktyczna i naukowa jest ściśle związana z Kliniką Immunologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych IT. Tam dzięki uprzejmości jej Kierownika prof. L. Pączka znajduje się baza kliniczna i naukowa Zakładu.